Gimdos spiralės įvedimas su ultragarsiniu tyrimu ir konsultacija

Mūsų klinika

Mūsų ginekologijos ir urologijos padalinys Savanorių pr. 245 – tai daugiau nei 25 metus Kaune sėkmingai veikianti bei dešimtis tūkstančių pacientų turėjusi buvusi Kauno „Motina ir vaikas“ klinika. Tuo pačiu tai ir modernios bei šiuolaikiškos klinikos „Nordclinic“ dalis, kuri taip pat teikia plastinės chirurgijos, bariatrijos, ortopedijos, dermatologijos ir kitas medicinines paslaugas.

Gydytojų ginekologų komanda

Aukščiausios klasės Voluson S8 aparatas

Gimdos spiralės įvedimas su ultragarsiniu tyrimu ir konsultacija

Gimdos spiralė dar vadinama intrauterininiu pesaru (IUP), angliškai – IUD („intrauterine device”). Spiralės būna įvairių formų ir dydžių, gaminamos iš inertinių plastmasių, metalų ar jų derinių, dengtos hormonine medžiaga, sidabru ar variu. Tai kilpos, spiralės, „gyvatėlės”, „pasagėlės”, raidės „T”, skaičiaus „7” ir kitų formų 2,5-3 cm dydžio rėmelis, turintis uodegėlę – siūlą, kuris rodo, kad spiralė yra gimdoje, už jo galima priemonę ištraukti.

Spiralės yra įdedamos į gimdos ertmę ir ten paliekamos. Lietuvoje šiuo metu galima įsigyti dviejų rūšių spiralių: dengtų variu ir išskiriančių hormonus – progestinus (levonorgestrelį).

Spiralės veikimo mechanizmai

Yra keli spiralės veikimo mechanizmai. Palaipsniui išsiskiriančios iš spiralės medžiagos tirština gimdos kaklelio gleives, todėl spermatozoidams yra sunkiau iš makšties patekti į gimdos ertmę ir apvaisinti kiaušialąstę. Jos refleksiškai pagyvina kiaušintakių peristaltiką, todėl net ir apvaisinta kiaušialąstė patenka į gimdą anksčiau, kai gimdos gleivinė dar nepasirengusi jos priimti, todėl neprisitvirtina ir nėštumas toliau nesivysto. Be to, dėl nuolatinio spiralės, kaip svetimkūnio, dirginimo, prasideda gimdos gleivinės silpna uždegiminė reakcija, kapiliarų trombozė, pakinta gimdos gleivinės sekreto sudėtis, daugiau išsiskiria prostaglandinų, padidėja gimdos tonusas, todėl apvaisintai kiaušialąstei yra dar sunkiau įsitvirtinti gimdos ertmėje, ji žūsta ir sunyksta. Vario jonai veikia spermatocidiškai – nužudo spermatozoidus, o hormonai progestinai dar labiau tirština gimdos kaklelio gleives ir slopina gimdos gleivinės augimą (todėl gimdos gleivinė būna labai sekli, plona, apvaisinta kiaušialąstė neturi kur implantuotis, mėnesinės tampa trumpos ir labai negausios).

Lietuvoje populiariausios trijų rūšių spiralės:

  • variu dengta „T” formos spiralė;
  • variu dengta „pasagėlės” formos spiralė;
  • išskirianti hormonus „T” formos spiralė.

Kaip atliekama procedūra?

„Pasagėlės” formos varinės spiralės rečiau iškrenta, sukelia mažiau kraujavimų ir beveik 3 kartus veiksmingiau apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo negu „T” formos varinės spiralės. Spiralė parenkama individualiai kiekvienai moteriai. Spiralę parenka, įdeda ir ištraukia tik gydytojas ginekologas. Į gimdą spiralės įdedamos ambulatoriškai Moterų konsultacijoje, laikantis visų aseptikos ir antiseptikos reikalavimų. Priemonė įdedama 4-5 mėnesinių ciklo dieną (dar nepasibaigus mėnesinių kraujavimui, kol šiek tiek praviras gimdos kaklelis), 4-5 dieną po nėštumo nutraukimo ar savaiminio persileidimo arba po 3 mėn. po normalaus gimdymo. Įdėjimo procedūra visiškai neskausminga ir labai greita (trunka 1-2-3-5 min.). Spiralė niekada nekišama į gimdą išskleista; gimdinei priemonei įdėti reikia specialaus sterilaus plono plastmasinio švirkšto – vamzdelio, į kurį spiralė įtraukiama ir suglaudžiama. Moteris guli ginekologinėje kėdėje, makštis praplečiama skėtikliais ir dezinfekuojama, gimdos kaklelio priekinė lūpa suimama specialiomis žnyplėmis, zondu išmatuojamas gimdos ertmės gylis. Gimdos kaklelio kanalas nuskausminamas suleidus, papurškus ar patepus vietinių anestetikų tirpalais. Po minutės vamzdelis su suglausta spirale įkišamas į gimdos kaklelio kanalą ir spiralė greitai stūmokliu išstumiama į gimdos ertmę, kur ji išsiskleidžia lyg gėlės žiedas ir ten lieka. Vamzdelis su stūmokliu švelniai ištraukiamas. Pro gimdos kaklelį matyti išsikišęs spiralės siūlas, kuris nukerpamas, palikus 2-3 cm (siūlo galas lytinių santykių metu nejuntamas, nes yra labai plonas). Įdėjus į gimdą spiralę, po procedūros moteris turi 1 val. ramiai pagulėti, po to išleidžiama į namus. Paskui moteris tikrinama Moterų konsultacijoje po 10 dienų, po kitų mėnesinių, o toliau – kas 6 mėn. Pirmuosius mėnesius po spiralės įdėjimo gali mausti apatinę pilvo dalį, gali pagausėti mėnesinės, po to šie nemalonūs pojūčiai praeina. Priklausomai nuo spiralės rūšies, ji gali būti gimdoje 3-5 metus. Spiralė išimama Moterų konsultacijoje, procedūra visiškai neskausminga, trunka akimirksnį.

Spiralės privalumai ir trūkumai

Ginekologijos ir urologijos padalinys

Kiti padaliniai

Plastinė chirurgija
Ortopedija, bariatrija ir kineziterapija

    Užsiregistruokite


      Užsiregistruokite