Nėščiosios echoskopinis tyrimas

Mūsų klinika

Mūsų ginekologijos ir urologijos padalinys Savanorių pr. 245 – tai daugiau nei 25 metus Kaune sėkmingai veikianti bei dešimtis tūkstančių pacientų turėjusi buvusi Kauno „Motina ir vaikas“ klinika. Tuo pačiu tai ir modernios bei šiuolaikiškos klinikos „Nordclinic“ dalis, kuri taip pat teikia plastinės chirurgijos, bariatrijos, ortopedijos, dermatologijos ir kitas medicinines paslaugas.

Gydytojų ginekologų komanda

Aukščiausios klasės Voluson S8 aparatas

Ypatingai ryškos nuotraukos gaunamos su Voluson S8 aparatu

Nėščiosios echoskopinis tyrimas

Kas yra nėščiosios echoskopija?

Echoskopija yra tyrimo metodas, kuomet, pasitelkus ultragarso bangas, ekrane stebimas jų atspindys nuo įvairių žmogaus organų. Tad terminai echoskopija ir ultragarsinis tyrimas reiškia tą patį. Šis tyrimo metodas ypač plačiai taikomas akušerijoje – kiekvieno normalaus nėštumo metu daromos bent 2-3 echoskopijos. O jei nėštumo eiga netipinė, tyrimų ultragarsu gali būti atliekama ir daugiau.

Nėščiosios echoskopija yra prenatalinės (ikigimdyvinės) diagnostikos dalis, kuria siekiama įsitikinti, ar nėra nukrypimų nuo normalios nėštumo raidos. Per echoskopiją nustatomas nėštumas ir stebima jo eiga, vaisiaus vystymasis, vertinamos įvairios rizikos ir patologijos. Taip pat stebima vaisiaus aplinka – gimda, placenta, vaisiaus vandenys. Po echoskopijos matyti, ar reikalingi kiti diagnozei patikslinti reikalingi tyrimai.

Ką parodo echoskopija?

vaisiaus augimą – ūgį ir galimą svorį;

lytį (nuo 18 sav.);

vaisiaus raidos nukrypimus bei apsigimimus, pvz., įgimtą širdies ydą, inkstų pakitimus, smegenų vandenligę (hidrocefaliją) ir kitus;

preliminarią gimdymo datą.

Visgi jei gydytojams echoskopijos metu labiausiai rūpi vaisiaus ir moters sveikata, tai tėvams tai – tarsi pirmas susitikimas su savo vaiku. Pastebima, jog dažnai būtent po tokio tėvų ir vaiko „susimojavimo“ per echoskopo ekraną tėvai labiau įsisąmonina būsimus pokyčius, užsimezga artimesnis emocinis ryšys. Tiesa, būtent dėl šių scenų romantizavimo susiformavo mitas, neva echoskopija reikalinga tik sužinoti, kas gims – berniukas ar mergaitė?

Ar šis tyrimo metodas – saugus?

Echoskopijos atliekamos jau per 50 metų. Šis tyrimas yra neskausmingas ir greitas, laikomas saugiu vaisiui ir motinai bei gana tiksliu – metodo patikimumas siekia 60–80 proc. Tyrimo tikslumą lemia aparatūros kokybė, gydytojo patirtis, kūdikio padėtis tyrimo metu, taip pat kitos specifinės priežastys. Beje, kuo didesnis yra vaisius, tuo tyrimo paklaida – didesnė, mat kūdikis tiesiog nebetelpa į ekraną. Per 2 pirmąsias echoskopijas ekrane matysite visą vaisių, per trečiąją – jau tik atskiras kūno vietas.

Echoskopijai kontraindikacijų nėra, visgi laikomasi nuostatos, jog tyrimo trukmė turi būti kuo trumpesnė, o tyrimų skaičius – kuo mažesnis. Ankstyvosiomis nėštumo savaitėmis gydytojai stengiasi, kad echoskopija neužtruktų ilgiau nei 10 min. Papildomai echoskopijos daromos kai įtariamas daugiavaisis nėštumas ar vaisiaus vystymosi sutrikimai, gresia priešlaikinis gimdymas, taip pat tėvams pageidaujant.

Kokių echoskopijų būna?

Pagal ekrane matomą vaizdą echoskopija gali būti skirstoma į 2D, 3D ir net 4D, kuomet galima matyti, kaip vaisius juda.

Kada ir kokiu tikslu daroma echoskopija?  

Jei nėštumo eiga normali, echoskopinis tyrimas daromas 11–13 savaitę, 18–20 savaite ir trečias – jau po 30-os savaitės. Pirmasis tyrimas itin svarbus sprando raukšlės storiui, pagal kurį gali būti įtariamos chromosominės ligos, išmatuoti, mat tik nuo 11-os savaitės sprando raukšlė yra matoma, o po 14-os savaitės jos nebesimato. Antrojo tyrimo metu jau galima daugiau pasakyti apie vaiko anatomiją bei vidaus organus, vaiko padėtį gimdoje. Taip pat 18–20 savaitę gali būti diagnozuota didžiuma vaisiaus ydų. Trečioji echoskopija daroma jau galvojant apie gimdymą – vertinama kūdikį maitinančios placentos būklė, žiūrima, ar vaikas pasisukęs gimdyti reikiama poza ir ar nereikia rūpintis jo apsukimu.

Kas yra ankstyvoji echoskopija?

Kai kuriais atvejais gali būti daroma ir ankstyvoji echoskopija (nuo 5 sav. iki 12 sav.). Pavyzdžiui, ankstyvajam nėštumui nustatyti gali būti atliekamas transvaginalinis tyrimas. Ankstyvoji echoskopija daroma jei ankstesni nėštumai nesivystė ar įtariama, jog nėštumas gali būti daugiavaisis. Taip pat šios echoskopijos metu gali būti nustatoma, ar apvaisintas kiaušinėlis prisitvirtino gimdoje, o ne už jos ribų. Visgi jei nėščioji jaučiasi gerai ir papildomų rizikos faktorių nėra, ankstyvoji echoskopija nėra rekomenduojama.

Ar echoskopijai reikia pasiruošti?

Echoskopijai kažkaip ypatingai pasiruošti nereikia. Siekiant padidinti ultragarso bangų laidumą ir užsitikrinti lengvesnį paties prietaiso slydimą pilvu, jo paviršius ištepamas specialia žele. Laikomasi išankstinės pozicijos, jog ne visi tėvai nori sužinoti vaiko lytį jam dar negimus, todėl echoskopuotojas visuomet pasiteiraus, ar tėvai nori žinoti, kas gims – berniukas ar mergaitė?

Ginekologijos ir urologijos padalinys

Kiti padaliniai

Plastinė chirurgija
Ortopedija, bariatrija ir kineziterapija

    Užsiregistruokite


      Užsiregistruokite