Tulžies pūslės šalinimo operacija (cholecistektomija)

SVARBI INFORMACIJA: „Nordclinic“ atliekamos operacijos gali būti finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Gydymo paslaugos gali būti teikiamos be papildomo mokesčio, tačiau pacientas savo iniciatyva gali pasirinkti papildomai apmokamas medicinines medžiagas ar paslaugas. Skaityti daugiau. 

Užsiregistruokite konsultacijai

Video apie mūsų kliniką:

Apie mus rašo:

Bendrosios chirurgijos komanda

Tulžies pūslės šalinimo operacija (cholecistektomija)

Kas yra cholecistektomija arba tulžies pūslės pašalinimo operacija?

Laparoskopinė cholecistektomija yra aukštos kokybės technika tulžies pūslės ligoms gydyti tiek ūmių, tiek planinių operacijų metu, kai pašalinama tulžies pūslė – kriaušės formos maišelis, esantis apatiniame kepenų paviršiuje. Anatomiškai tulžies pūslė sudaryta iš dugno, kūno ir kaklelio, kuris yra sujungtas su tulžies latakais. Pagrindinė jos funkcija – kaupti ir surinkti tulžį, kuri atlieka svarbų vaidmenį virškinant ir įsisavinant riebalus, taip pat tarnauja kaip kelių svarbių atliekų, tokių kaip bilirubinas, galutinis hemoglobino irimo produktas, ir cholesterolio pertekliaus šalinimo iš kraujo priemonė. Tulžies pūslės pašalinimo operacija paprastai atliekama, kai tulžies pūslės viduje yra uždegimas, sukeliantis vidutinio stiprumo ar stiprų skausmą ir tiesiogiai veikiantis paciento gyvenimo kokybę.

Kada būtina šalinti tulžies pūslę?

Laparoskopinė cholecistektomija skiriama pacientams, sergantiems simptomine tulžies pūslės liga, kurie gali toleruoti bendrąją anesteziją, įskaitant pacientus su kalcifikuota tulžies pūsle. Tulžies pūslės ligomis vadinamos įvairios medicininės būklės, kurios turi įtakos tulžies pūslei ir paprastai yra susijusios su tam tikrais konkrečiais fiziniais simptomais. Kai kurie plačiai paplitę simptomai tarp potencialių cholecistektomijos pacientų yra šie:

  • Tulžies pūslės kolika, dar vadinama tulžies pūslės priepuoliu, kuris apibrėžiamas kaip stipraus, su pertrūkiais pasikartojančio skausmo viršutinėje vidurinėje arba dešinėje pilvo dalyje epizodai, trunkantys nuo kelių minučių iki kelių valandų.
  • Gelta – odos ir sklerų pageltimas dėl geltono tulžies pigmento bilirubino susikaupimo kraujyje ir audiniuose.
  • Pykinimas ir vėmimas.
  • Apčiuopiamas jautrumas viršutinėje dešinėje pilvo dalyje.

Visus šiuos simptomus paprastai sukelia tulžies pūslės viduje esantys tulžies akmenys. Tulžies akmenys, patekę į tulžies latakus, užkemša vamzdelius, kuriais tulžis iš kepenų patenka į tulžies pūslę ir toliau į plonąją žarną. Bet koks tulžies sistemos užsikimšimas sukelia tulžies sąstovį ir gali sukelti ūminį arba lėtinį tulžies pūslės uždegimą, geriau žinomą kaip cholecistitą. Simptominio ūminio ar lėtinio cholecistito gydymui reikia chirurginiu būdu pašalinti tulžies pūslę. Be to, tulžies pankreatitas, geriau žinomas kaip kasos uždegimas, gali būti sunkus ir lydimas sunkių komplikacijų, tačiau jo pasikartojimas užkertamas cholecistektomija.

Indikuojamas tulžies pūslės vėžio gydymas

Cholecistektomija taip pat indikuojama tulžies pūslės vėžiui gydyti, nors nuomonės dėl geriausio chirurginio metodo pasirinkimo šiam gydymui skiriasi. Išplėstinė cholecistektomija veiksmingiausia I-III stadijos tulžies pūslės vėžio atveju.

Siekiant tiksliai nustatyti operacijos būtinybę, kaip pirminė diagnostinė procedūra taikomas ultragarsinis tulžies pūslės tyrimas, nes, be nuosėdų ir akmenų, juo taip pat galima aptikti jautrumą virš tulžies pūslės. Kadangi ultragarsinis tyrimas nesuteikia tikslios informacijos apie tikslią pilvo ertmės vietą, reikia atlikti tolesnį tyrimą kompiuterine tomografija arba magnetinio rezonanso tomografija.

Kaip atliekama operacija?

Laparoskopinė tulžies pūslės operacija, dar vadinama „rakto skylutės operacija“, atliekama pripučiant pilvaplėvės ertmę CO2 – nedegiomis dujomis. Nors procedūros metu CO2 absorbuojamas sistemiškai, mažesnio pooperacinio skausmo privalumai gerokai nusveria bet kokį galimą žalingą laikinai padidėjusio CO2 kiekio kraujyje poveikį. Įvedama viena kameros anga ir kelios operacinės angos, per kurias specialiai sukurtais instrumentais manipuliuojama pilvo ertmės turiniu. Tokiu būdu norint sėkmingai pašalinti tulžies pūslę, reikia tik kelių mažų pjūvių.

Kad ir kokia sėkminga būtų standartinė 4 prievadų laparoskopinė cholecistektomija, klinikinėje praktikoje iki šiol taikoma daug įvairių alternatyvų ir patobulinimų. Labiausiai paplitę alternatyvūs chirurgijos metodai yra robotizuota cholecistektomija, mini laparoskopinė cholecistektomija (nuo standartinės laparoskopinės tulžies pūslės šalinimo operacijos skiriasi tik chirurginių instrumentų dydžiu), vieno pjūvio laparoskopinė cholecistektomija ir natūralios angos cholecistektomija (kurios metu į pilvo ertmę patenkama per natūralias kūno angas, pvz., išangės kanalą).

Kokio pasiruošimo reikia šiai operacijai?

Tinkamas pasiruošimas cholecistektomijai nesiskiria nuo pasiruošimo bet kuriai kitai vidutinės ar mažos chirurginės rizikos procedūrai. Tačiau, kai yra ūminis uždegimas, operaciją galima atidėti, kol į veną leidžiamais skysčiais ir antibiotikais bus stabilizuoti kliniškai svarbūs simptomai, tokie kaip karščiavimas, nuovargis ir kt.

Toliau pateikiamos kelios pagrindinės rekomendacijos, į kurias reikėtų atsižvelgti siekiant sumažinti perioperacinių komplikacijų riziką ir pagreitinti sveikimą:

Atsigavimas po tulžies pūslės pašalinimo operacijos (ko tikėtis?)

Gyvenimas be tulžies pūslės

Apie gyvenimą po tulžies pūslės pašalinimo operacijos sklando daug klaidingų įsitikinimų ir mitų. Tiesa sakant, tai nėra taip sudėtinga, kaip daugelis įsivaizduoja. Tulžies pūslė – tai maišelis, kuriame kaupiamos medžiagos, gaminamos kepenyse, o vėliau gali būti naudojamos maistui virškinti plonojoje žarnoje.

Pašalinus tulžies pūslę, tulžies negalima kaupti, todėl riebaus maisto virškinimas gali tapti šiek tiek sudėtingesnis, nes vienu metu į žarnyną gali būti išskiriamas tik tam tikras tulžies kiekis. Dėl šios priežasties per pirmąsias kelias savaites po operacijos patariama palaipsniui į savo racioną vėl įtraukti įvairesnių maisto produktų ir atsisakyti daug riebalų turinčio maisto, kad virškinimo traktas galėtų patogiai prisitaikyti prie pokyčių. Vėliau šios rekomendacijos gali kisti priklausomai nuo asmeninės sveikatos būklės.

Dažniausiai pasitaikantys mitai apie tulžies pūslės pašalinimo operaciją

Kad ir kokia reikšminga būtų tulžies pūslė, ji neatlieka gyvybiškai svarbaus vaidmens maisto virškinimo procese. Todėl po visiško tulžies pūslės pašalinimo mūsų organizmas gali funkcionuoti taip pat gerai, kaip ir jai esant. Pateikiame keletą plačiai paplitusių mitų ir faktų apie tai, kas nutinka pašalinus tulžies pūslę:

Mitas Nr. 1:

Tulžies pūslės pašalinimas yra lengvas būdas numesti svorio be jokių pastangų.

Faktas: Net ir pašalinus tulžies pūslę, kuri yra kepenų gaminamos tulžies „saugykla“, kepenys nepraranda gebėjimo gaminti tulžį, todėl virškinimas niekaip nesutrinka.

Norint numesti svorio, visų pirma reikia pakoreguoti savo mitybą ir kasdienį gyvenimo būdą.

Mitas Nr. 2:

Be tulžies pūslės niekada nebegalėsime valgyti riebaus maisto.

Faktas: Tik pirmosiomis savaitėmis po operacijos pacientams patariama valgyti neriebų maistą, kad virškinimo traktas natūraliai prisitaikytų prie pokyčių. Taigi net ir praėjus ilgam laikui po tulžies pūslės pašalinimo didelio kiekio riebaus maisto valgymas gali išprovokuoti viduriavimą ir pilvo pūtimą, nes gali nepakakti tulžies kiekio, kad tinkamai prasidėtų normalus riebalų pasisavinimo procesas.

Mitas Nr. 3:

Tulžies pūslės akmenis galima lengvai pašalinti receptiniais vaistais ir fitoterapija.

Faktas: Tulžies pūslės akmenų gydymo būdai neabejotinai apima konservatyvų gydymą, kuriuo siekiama ištirpdyti akmenis tulžies pūslės viduje, todėl chirurginės intervencijos gali neprireikti. Tačiau receptinių vaistų vartojimo veiksmingumas visiškai priklauso nuo akmenų dydžio, struktūros ir skaičiaus, o daugeliu atvejų konservatyvaus gydymo nepakanka. Norint nustatyti tinkamiausią gydymo strategiją, reikia kreiptis į kvalifikuotą specialistą.

Mitas Nr. 4:

Visus tulžies pūslės akmenis reikia gydyti.

Faktas: Tyrimai parodė, kad besimptomių arba „tyliųjų“ tulžies pūslės akmenų yra gerokai daugiau nei simptominių, o pacientams, turintiems besimptomių tulžies pūslės akmenų, nėra jokių indikacijų cholecistektomijai.

Ortopedijos, bariatrijos ir bendrosios chirurgijos padalinys

Kiti padaliniai

Plastinė chirurgija
Ginekologija ir urologija

    Užsiregistruokite


      Užsiregistruokite