Vazektomija

SVARBI INFORMACIJA: „Nordclinic“ atliekamos operacijos gali būti finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Gydymo paslaugos gali būti teikiamos be papildomo mokesčio, tačiau pacientas savo iniciatyva gali pasirinkti papildomai apmokamas medicinines medžiagas ar paslaugas. Skaityti daugiau. 

Mūsų klinika

Mūsų ginekologijos ir urologijos padalinys Savanorių pr. 245 – tai daugiau nei 25 metus Kaune sėkmingai veikianti bei dešimtis tūkstančių pacientų turėjusi buvusi Kauno „Motina ir vaikas“ klinika. Tuo pačiu tai ir modernios bei šiuolaikiškos klinikos „Nordclinic“ dalis, kuri taip pat teikia plastinės chirurgijos, bariatrijos, ortopedijos, dermatologijos, kosmetologijos ir kitas medicinines paslaugas.

Gydytojų urologų komanda

Vazektomija

Kas yra vazektomija?

Vazektomija (arba sterilizacija) yra ilgalaikis chirurginis vyriškos kontracepcijos metodas, kurio tikslas – apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo. Vazektomijos metu sėkliniai latakai perkerpami, perrišami ir uždeginami, todėl spermatozoidai nebepatenka į spermą ir moteris nebegali būti apvaisinta.

Vazektomija yra efektyviausia vyrų kontraceptinė priemonė, ji veiksmingesnė už prezervatyvus ar moterų vartojamus geriamuosius kontraceptikus. Procedūra atliekama chirurginiu būdu, tačiau ji nelaikoma sudėtinga operacija ir yra minimaliai invazyvi.

Nors nėra statistinių duomenų, kiek vyrų Lietuvoje yra pasidarę vazektomiją, tačiau pastebima, jog ši procedūra populiarėja. Pasaulyje vazektomija ypač paplitusi išsivysčiusiose ir ekonomiškai stipriose šalyse.

Po vazektomijos vaisingumas yra sunkiai beatkuriamas, o 10 metų po procedūros susigrąžinti vaisingumą – praktiškai nebeįmanoma, tad ši kontraceptinė priemonė rekomenduojama tik tiems vyrams, kurie yra įsitikinę, jog palikuonių susilaukti nenori ar nebenori. Jei yra ilgalaikė partnerė, vazektomija turėtų būti poros sprendimas.

Kokie yra vazektomijos privalumai?

  • Daugiau nei 99 proc. apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo;
  • Procedūrą galima atlikti bet kokio amžiaus vyrams;
  • Nėra jokio poveikio lytinei potencijai: potraukiui mylėtis ar pačiam lytiniam aktui – erekcija ir ejakuliacija išlieka;
  • Nėra jokio poveikio vyriškų hormonų gamybai;
  • Po operacijos nelieka aiškių pjūvio žymių ar randų – plika akimi nematyti, jog vyrui atlikta sterilizacija;
  • Jei yra nuolatinė vaisingo amžiaus partnerė, ji apsaugoma nuo ilgalaikės hormoninės kontracepcijos;
  • Seksas tampa labiau nevaržomas – nebereikia rūpintis prezervatyvais ar geriamaisiais kontraceptikais.

Kokie yra vazektomijos trūkumai?

  • Jei vyras apsigalvojo ir visgi nori susilaukti palikuonių, atkurti vaisingumą – sudėtinga, net ir sėkmės atveju dažniausiai moteris apvaisinama tik dirbtiniu būdu;
  • Nors ir minimalios apimties, visgi tai – chirurginė intervencija, tad yra labai nedidelė kraujosruvų, infekcijų tikimybė;
  • Kelias savaites po procedūros gali būti juntamas lėtinis sėklidžių skausmas;
  • Suveikia ne iškart – tikimybė apvaisinti moterį išlieka iki 12 savaičių.

Kaip atliekama vazektomijos procedūra?

Operacijai pakanka vietinės nejautros, bet gali būti daroma ir bendrinė ar regioninė (spinalinė). Sėklides laikančiame kapšelyje, ties sėkliniais latakais, padaroma po vieną nedidelę, 1 cm, įpjovą, per kurias sėkliniai latakai identifikuojami, iškeliami, perpjaunami, išpjaunamas 1 cm fragmentas tyrimams, jų galai perrišami ir uždeginami. Kadangi pjūviai – maži, naudojama 1 siūlė. Jei atliekama taip vadinamoji vazektomija be skalpelio, kuomet oda tik vos praskiriama vienoje vietoje, siuvimas apskritai nereikalingas. Jei visgi pjūviai siuvami, naudojami tirpūs siūlai, kurių vėliau nereikia išimti – jie išnyksta per kelias savaites. Operacijos trukmė – iki 30 min. Jau tą pačią dieną pacientas gali vyki į namus. Priklausomai nuo to, kaip vyras jaučiasi, lytiniai santykiai galimi po savaitės.

Beje, iškart po vazektomijos vyras netampa nevaisingu, mat sėkliniame latake, sėklinėse pūslelėse dar gali būti likusių gyvybingų spermatozoidų. Galimybė apvaisinti moterį išlieka iki 12 savaičių. Po vazektomijos daroma spermatograma – spermos kokybės tyrimas. Jei po dviejų spermatogramų vyro spermoje spermatozoidų neberandama, vazektomija laikoma pavykusia. Po vazektomijos procedūros sėklidės ir toliau gamina spermatozoidus, tačiau jie niekur nebenukeliauja – organizmas juos absorbuoja, dalis spermatozoidų suyra pačiose sėklidėse. Visgi kadangi sėklidžių turinys vis viena kažkiek išsiskiria per nupjautą lataką, sėklidžių kapšelyje gali susidaryti nedidelis apčiuopiamas darinys, guzelis – spermatozoidų granulioma. Po vazektomijos ši būklė – itin dažna, tačiau ji nesukelia nemalonių pojūčių, nėra pavojinga.

Ar vazektomija visuomet pavyksta?

Šios operacijos sėkmingos 98–99 proc. atvejų. Yra labai nedidelė tikimybė, jog perkirpti sėkliniai latakai natūraliai atsistatys, t. y. įvyksta jų rekanalizacija. Tad norint būti visiškai ramiems, po vazektomijos praėjus metams, spermatogramą rekomenduojama pakartoti. Taip pat egzistuoja ir chirurgo klaidos tikimybė. Tam, kad būtų visiškai įsitikinta, jog užblokuoti būtent sėkliniai latakai, operacijos metu paimti nedideli audinio fragmentai siunčiami histologiniam tyrimui.

Beje, skirtingai nei kartais galvojama, vazektomija neapsaugo vyro nuo lytiškai plintančių ligų, tad jei partneriai dažnai keičiasi, prezervatyvai išlieka pagrindine veiksminga apsisaugojimo priemone.

Ginekologijos ir urologijos padalinys

Kiti padaliniai

Plastinė chirurgija
Ortopedija, bariatrija ir kineziterapija

    Užsiregistruokite


      Užsiregistruokite