Varikocelė

SVARBI INFORMACIJA: „Nordclinic“ atliekamos operacijos gali būti finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Gydymo paslaugos gali būti teikiamos be papildomo mokesčio, tačiau pacientas savo iniciatyva gali pasirinkti papildomai apmokamas medicinines medžiagas ar paslaugas. Skaityti daugiau. 

Mūsų klinika

Mūsų ginekologijos ir urologijos padalinys Savanorių pr. 245 – tai daugiau nei 25 metus Kaune sėkmingai veikianti bei dešimtis tūkstančių pacientų turėjusi buvusi Kauno „Motina ir vaikas“ klinika. Tuo pačiu tai ir modernios bei šiuolaikiškos klinikos „Nordclinic“ dalis, kuri taip pat teikia plastinės chirurgijos, bariatrijos, ortopedijos, dermatologijos, kosmetologijos ir kitas medicinines paslaugas.

Gydytojų urologų komanda

Varikocelė

Kas yra varikocelė?

Varikocelė yra sėklidžių venų išsiplėtimas, kuris išsivysto apie 10 proc. vyrų. Gydymas reikalingas ne visuomet, bet jei būklė sukelia diskomfortą ir tampa kitų ligų, pvz., nevaisingumo, priežastimi, varikocelė gydoma chirurginiu būdu. Konservatyvesni gydymo būdai dažniausiai nėra veiksmingi.

Varikocelė – viena iš vyrų nevaisingumo priežasčių. Apie 25 proc. vyrams, tiriamiems dėl nevaisingumo, nustatoma varikocelė. Normali sėklidžių temperatūra yra 1 laipsniu žemesnė nei kūno temperatūra, mat spermatozoidams gamintis reikia žemesnės temperatūros. Dėl varikocelės sutrikus kraujotakai ir kraujui užsistovint kapšelyje, temperatūra kyla, todėl sėklidėse gaminamų spermatozoidų kokybė gali suprastėti, jų pagaminama mažiau.

Sėklidžių aprūpinimas krauju vyksta per sėklinį virželį, kuris eina nuo sėklidžių iki kirkšnies ir kurį sudaro tais pačiais dangalais apsupti kraujo indai, nervai, sėklinis latakas. Sėkliniame virželyje esančiomis venomis, arterijomis kraujas cirkuliuoja į sėklides ir iš jų. Venų vožtuvai užtikrina, kad kraujas tekėtų tik viena kryptimi – iš sėklidžių širdies link, kur bus ir vėl aprūpintas krauju ir maisto medžiagomis. Jei vožtuvų funkcija sutrinka, sutrinka ir normali kraujo apytaka, kraujas ima kauptis aplink esančiose venose, kurios dėl padidėjusio spaudimo išsitempia, išsiplečia – formuojasi išsiplėtusių venų tinklas, arba – varikocelė.

Nėra žinoma kas sukelia varikocelę, t. y. dėl ko sutrinka venų vožtuvų veikla, tačiau viena iš galimų priežasčių – venų trombozė. Dažniausiai varikocelė vystosi palengva ir tampa vis pastebimesnė, varikocelę nesudėtinga diagnozuoti įprastos urologo apžiūros metu. Jei varikocelės gydymas nereikalingas, ji turi būti stebima reguliarių apsilankymų pas gydytoją metu.

Kokie yra varikocelės požymiai?

  • Išsiplėtusios kapšelio venos, kurias galima matyti ar pajusti apčiuopos būdu;
  • Viena sėklidė mažesnė už kitą;
  • Sėklidžių sunkumo jausmas, patinimas, kapšelio tempimas;
  • Vienos ar abiejų sėklidžių maudimas.

Gulimoje padėtyje varikocelės simptomai susilpnėja. Yra ir besimptomių varikocelės atvejų, t. y. vyras nejaučia nieko neįprasto, nepatiria jokio diskomforto. Dėl anatominių veninės kraujotakos ypatybių dažniausiai varikocelė vystosi kairėje pusėje, t. y. kairė sėklidė dėl varikocelės būna kiek sumažėjusi. Yra ir abipusė varikocelė. Jei ji vystosi dešinėje sėklidėje, pacientą būtina atidžiau ištirti dėl kitų ligų.

Kada išsiplėtusias kraujagysles rekomenduojama operuoti?

  • Kuomet paauglystėje varikocelės apimta sėklidė ima prasčiau vystytis;
  • Yra vaisingumo sutrikimų;
  • Juntamas skausmas ir kitoks diskomfortas;
  • Yra abipusė varikocelė.

Kokį gydymo metodą rinktis?

Yra keli varikocelės gydymo būdai, tačiau visų jų tikslas tas pats – suardyti išsiplėtusių venų vientisumą, taip nukreipiant kraujotaką į sveikas venas. Varikocelė gali būti gydoma mažai invazyvia skleravimo technika ar atviros varikocelektomijos metodais, tačiau abu jie turi gana didelį recidyvų procentą, t. y. po kurio laiko venos išsiplečia ir vėl. Geriausius rezultatus užtikrinančiais operavimo būdais laikoma mikrochirurgija arba laparoskopija. Kadangi pirmajam metodui reikalinga itin brangi medicininė technika, kuri Lietuvoje – gana reta ir daugiausia naudojama plastinėje chirurgijoje, urologijoje labiausiai populiarėja laparoskopija – vienas pažangiausių ir organizmą labiausiai tausojančių chirurgijos būdų. Laparoskopijos metodu šalinama varikocelė vadinama laparoskopine varikocelektomija.

Kaip atliekama laparoskopinė varikocelektomija?

Laparoskopija yra pasitelkiama tiek tiksliai diagnostikai, tiek ir pačiai operacijai atlikti. Jos metu prie reikiamų organų bei audinių prieinama ne per atvirą ištisinį pilvo pjūvį, o pasitelkus endoskopinius instrumentus, kurie į organizmą įvedami per vieną ar kelis nedidelius pjūvius ir yra valdomi iš išorės – už žmogaus kūno ribų. Endoskopiniai instrumentai turi šviesos šaltinį ir kokybišką optiką, todėl operuodamas gydytojas vadovaujasi endoskopo realiuoju laiku transliuojamu vaizdu, matomu ekrane.

Operuojant varikocelę, pacientui sukeliama visiška nejautra. Kad gydytojas turėtų daugiau erdvės chirurginėms manipuliacijoms, dar iki atliekant pjūvius su specialia adata į pilvo ertmę prileidžiama anglies dvideginio dujų, kurios pakelia pilvo sieną nuo kitų organų. Šiam veiksmui atlikti naudojama specialaus mechanizmo adata, apsauganti vidaus organus nuo bet kokio pažeidimo. Instrumentams į organizmą įvesti pilvo srityje atliekami 3 nedideli, 1–2,5 cm, pjūviai.

Operacijos metu chirurgas atranda išsiplėtusias venas, saugiai atskiria jas nuo kitų kraujagyslių bei audinių ir atlieka pjūvius – varikocelektomijos metu išsiplėtusios venos yra pašalinamos. Išpjauti segmentai papildomai siunčiami histologiniam tyrimui. Operacijos trukmė – iki 1 valandos.

Paciento atžvilgiu laparoskopija yra mažoji chirurgija, leidžianti išvengti įprastų operacijų bei palengvinti pooperacinę reabilitaciją. Po operacijos pacientas gali būti išleistas į namus jau antrą dieną.

Pooperacinio laikotarpio rekomendacijos:

  • Apie 3 mėnesius vartojami gydytojo paskirti vaistai;
  • Kurį laiką reikia vengti maudynių baseinuose, atviruose vandens telkiniuose bei pirčių, saunų;
  • 2–4 savaites būtina susilaikyti nuo aktyvaus sporto – geriausia kurį laiką sporto salę ar bėgiojimą pakeisti vaikščiojimu;
  • Kurį laiką reikalinga dėvėti labiau aptempiančias trumpikes, kad būtų mažinamas kraujo spaudimas sėklidėse, jos būtų labiau prilaikomos;
  • Būtina saugotis vidurių užkietėjimo;
  • Lytiniai santykiai galimi po 21 dienos.

Varikocelektomijos kontraindikacijos:

  • Širdies ligos, širdies nepakankamumas;
  • Sąaugos mažajame dubenyje.

Laiku pradėtas gydymas leidžia atkurti varikocelės sukeltus defektus, pvz., kiaušidės atrofiją ar spermos kokybę esant nevaisingumui. Jei varikocelė šalinta dėl nevaisingumo, spermatograma daroma 3 mėnesiai po operacijos.

Ginekologijos ir urologijos padalinys

Kiti padaliniai

Plastinė chirurgija
Ortopedija, bariatrija ir kineziterapija

    Užsiregistruokite


      Užsiregistruokite