* Paslaugos gali būti kompensuojamos PSDF lėšomis. Skaitykite daugiau sekančiuose skirtukuose.
Gydymo paslaugos gali būti teikiamos be papildomo mokesčio, tačiau pacientas savo iniciatyva gali pasirinkti papildomai apmokamas medicinines medžiagas ar paslaugas. Skaityti daugiau.
SVARBI INFORMACIJA: „Nordclinic“ atliekamos operacijos gali būti finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Gydymo paslaugos gali būti teikiamos be papildomo mokesčio, tačiau pacientas savo iniciatyva gali pasirinkti papildomai apmokamas medicinines medžiagas ar paslaugas. Skaityti daugiau.
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra dažnas virškinimo sutrikimas, kuriuo serga apie 40 proc. suaugusių. Ši liga dažnai apibūdinama kaip „rūgšties refliuksas“ arba „rėmuo“. Tipiški refliukso simptomai yra rūgšties kilimas, skausmas krūtinėje, rijimo sunkumai, nuolatinis pilnumo jausmas ir pilvo pūtimas. Kiti skrandžio refliukso požymiai yra lėtinis kosulys, švokštimas ir gerklės skausmas. Tam tikri rizikos veiksniai, pavyzdžiui, nutukimas, alkoholio ir tabako vartojimas, didina GERL riziką.
Skrandžio refliukso ligą galima pagerinti pakeitus gyvenimo būdą, pavyzdžiui, vengiant valgio vėlai vakare, skatinant svorio mažėjimą, nustojus tabako ir alkoholio vartojimą, taip pat apribojus refliuksą sukeliančių maisto produktų (pvz., greito maisto, saldumynų) vartojimą. Tačiau, jei nechirurginis gydymas yra nesėkmingas, pacientams rekomenduojamas chirurginis gydymas.
Pagrindinė gastroezofaginio refliukso ligos priežastis yra sutrikusi gastroezofaginio sfinkterio funkcija. Gastroezofaginis sfinkteris yra tarp stemplės ir skrandžio. Jis turi būti tvirtai suspaustas tarp valgymų ir atsipalaiduoti tik tam, kad maistas patektų į skrandį. Sergant gastroezofaginio refliukso liga, sfinkteris visiškai neužsidaro, todėl skrandžio turinys bet kada gali grįžti atgal į stemplę. Grįžtančios skrandžio sultys nudegina jautrią stemplės gleivinę ir sukelia nemalonius simptomus, tokius kaip rėmuo, gerklės skausmas ir rūgštus skonis burnoje. Kai kurie žmonės paveldi silpnus sfinkterius, o kitiems skrandžio refliukso liga paūmėja suvalgius aštraus ar riebaus maisto, rūkant ir vartojant alkoholį.
Negydant GERL gali susiaurėti stemplė, susidaryti stemplės opos ir iki-vėžiniai pokyčiai (vadinamoji Bareto stemplė).
Chirurginė operacija tiems pacientams, kurie nenori visą gyvenimą gydytis vaistais
GERL chirurginis gydymas, dar vadinamas antirefluksine operacija, yra gera išeitis tiems pacientams, kurie nenori sutikti su visą gyvenimą trunkančiu medikamentiniu gydymu dėl jo finansinių pasekmių ar teorinio šalutinio poveikio.
Chirurginė fundoplikacija atliekama paimant viršutinę skrandžio dalį ir apvyniojant ją 360 laipsnių kampu aplink apatinę stemplės dalį. Palengvinimo mechanizmas pagrįstas skrandžio raumenų susitraukimu, kuris uždaro stemplę ir užkerta kelią skrandžio refliuksui su minimaliu šalutiniu poveikiu.
Geriausi kandidatai fundoplikacijai yra tie, kurie turi Bareto stemplę, ezofagitą arba hiatinę išvaržą (skrandžio dalis išsikišusi į krūtinę). Kai kurie žmonės, pavyzdžiui, sergantieji nutukimu (kūno masės indeksas > 40), gali būti netinkami antirefluksinei operacijai.
Chirurginė fundoplikacija yra minimaliai invazinė operacija. Ji atliekama laparoskopiniu būdu, taikant bendrąją anesteziją, ir trunka nuo 60 iki 90 minučių. Chirurgas naudoja siaurą vamzdelį primenančią kamerą bei kitus operacinius instrumentus ir įveda juos į pilvo ertmę per kelis mažus pjūvius. Laparoskopinis metodas užtikrina trumpesnį operacijos laiką, greitesnį gijimą, mažesnius randus ir mažesnę pooperacinės žaizdos infekcijos riziką. Priartėjęs prie operacinės vietos, chirurgas laparoskopiniais instrumentais atsargiai apvynioja viršutinę skrandžio dalį ir pritvirtina ją aplink stemplę.
Po laparoskopinės antirefluksinės operacijos pacientai 1-2 dienas praleidžia ligoninėje ir yra atidžiai stebimi. Kai kurie pacientai gali jausti skausmą ir vidutinio stiprumo pilvo skausmą. Diskomfortas kontroliuojamas nuskausminamaisiais vaistais, kad pacientai galėtų tinkamai pailsėti. Kai kuriems pacientams gali būti sunku ryti, gali kamuoti lengvi skrandžio spazmai ir iki 6 savaičių po operacijos jie gali jausti pilvo pūtimą. Pooperaciniai simptomai paprastai išnyksta per 2-3 mėnesius.
Būnant namuose pacientams rekomenduojama skirti pakankamai laiko poilsiui ir miegui. Kasdien vaikščioti trumpus atstumus, didinant kraujotaką, taip išvengiant kraujo krešulių susidarymo bei vidurių užkietėjimo. Maždaug 2 savaites pacientai turėtų vengti kelti sunkius daiktus (7-9 kg). Taip pat būtina vengti pritūpimų ir kitų judesių, kurie suaktyvina pilvo raumenis. Po laparoskopinės operacijos dauguma pacientų gali grįžti į darbą per 2-3 savaites.
Pirmąją savaitę pacientai laikosi skysto arba minkšto maisto dietos, kurią sudaro sultiniai, sriubos arba trintos daržovės. Pamažu pereinama prie lengvai nuryjamo maisto, pvz., maltos mėsos, smulkintos vištienos ar makaronų. Pacientams rekomenduojama valgyti 5 ar 6 mažus patiekalus per dieną ir gerai sukramtyti kiekvieną kąsnį. Būtina vengti gazuotų gėrimų ir greito maisto. Po operacijos per 4-6 savaites pacientai gali vėl valgyti įprastą kasdienį maistą be apribojimų.
95 proc. žmonių po chirurginės GERL operacijos džiaugiasi puikiais rezultatais, o daugiau nei 50 proc. gyvena be vaistų nuo rūgšties refliukso. Tyrimai parodė, kad simptomų pagerėjimas tęsiasi ilgą laiką. Nors sėkmės rodiklis yra didelis, refliukso simptomai gali atsinaujinti 10-30 proc. pacientų. Kai kuriems pacientams po 8-10 metų gali prireikti pakartotinės procedūros. Kitos pooperacinės komplikacijos yra pilvo pūtimas, rijimo sunkumai ir viduriavimas.