Spermograma

SVARBI INFORMACIJA: „Nordclinic“ atliekamos operacijos gali būti finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Gydymo paslaugos gali būti teikiamos be papildomo mokesčio, tačiau pacientas savo iniciatyva gali pasirinkti papildomai apmokamas medicinines medžiagas ar paslaugas. Skaityti daugiau. 

Mūsų klinika

Mūsų ginekologijos ir urologijos padalinys Savanorių pr. 245 – tai daugiau nei 25 metus Kaune sėkmingai veikianti bei dešimtis tūkstančių pacientų turėjusi buvusi Kauno „Motina ir vaikas“ klinika. Tuo pačiu tai ir modernios bei šiuolaikiškos klinikos „Nordclinic“ dalis, kuri taip pat teikia plastinės chirurgijos, bariatrijos, ortopedijos, dermatologijos, kosmetologijos ir kitas medicinines paslaugas.

Gydytojų urologų komanda

Spermograma

Kas yra spermograma ir kada ji atliekama?

Spermograma yra išsamus spermos (sėklinio skysčio) tyrimas, kuris atliekamas siekiant įvertinti jos kokybę. Kadangi nevaisingumas lygiomis dalimis nustatomas tiek moterims, tiek vyrams, dažniausiai šis tyrimas atliekamas susidūrus su sunkumais susilaukti vaikų. Tyrimas atliekamas siekiant patvirtinti arba atmesti nevaisingumo faktą, kai reikia įvertinti vazektomijos efektyvumą, nevaisingumo gydymo efektyvumui įvertinti.

Tyrimo metu sperma analizuojama pagal daug įvairių parametrų, tačiau svarbiausiais laikomi spermatozoidų koncentracija, jų judrumas, morfologijos (kiek procentų spermatozoidų yra taisyklingos sandaros ir kiek turi pakitusias sandaros formas (spermatozoido galvutės, kaklo, uodegėlės pakitimai)). Atliekami funkciniai testai:

Spermogramos metu taip pat tiriama, ar joje nėra eritrocitų, gleivių, mikrofloros, nustatomas pH, klampumas, suskystėjimo laikas.

Kas lemia vyrų nevaisingumą?

Vyrų spermos savybes, vaisingumo sutrikimus gali lemti įvairūs veiksniai:

Kaip problema sprendžiama?

Atlikus spermogramą ir aptikus nukrypimų nuo normos ribų, ieškoma juos sukėlusių priežasčių. Nors yra ir negydomų būklių, visgi dažnai pacientams galima padėti taikant medikamentinį gydymą ar tiesiog pakeitus gyvenimo būdą, pakoregavus išorės veiksnius. Pavyzdžiui, padidinus fizinį krūvį, subalansavus mitybą, atsisakius vaisingumą mažinančių žalingų įpročių.

Beje, spermograma – momentinis tyrimas, tad prastesnė spermos kokybė gali būti laikina, pavyzdžiui, dėl neseniai persirgtos infekcinės ligos. Tad jei pirmą kartą atlikus spermogramą rezultatai netenkino, prieš darant išvadas, tyrimą reikia kartoti, o rezultatai jau gali būti visiškai kitokie.

Spermograma gali parodyti ne tik su vaisingumu susijusius, bet ir kitus sveikatos sutrikimus, tad idealu, jei šis tyrimas vertinamas remiantis visuminiu požiūriu, t.y. žiūrima viso organizmo būklės.   

Kaip daromas tyrimas?

Sperma į laboratoriją gali atkeliauti dviem būdais – paimama čia pat, įstaigoje, arba asmuo gali ją surinkti namuose ir atvežti į laboratoriją pats. Prieš paimant spermą tyrimui, būtina laikytis tam tikrų taisyklių.

2–5 dienos iki tyrimo būtina susilaikyti nuo lytinių santykių ar bet kokio kito spermos išsiliejimo, pvz., masturbavimosi; jei įvyksta savaiminis spermos išsiliejimas (poliucija), susilaikymo dienas reikia pradėti skaičiuoti iš naujo, o tyrimo datą – nukelti.

Mažiausiai 5 dienos iki tyrimo negalima vartoti stipraus alkoholio, būtina vengti didelio fizinio krūvio.

Mažiausiai 5 dienos iki spermogramos neturėtų būti lankomasi pirtyse, saunose ar maudomasi karštoje vonioje.

Jei vartojami antibiotikai, tyrimas gali būti daromas po 3 savaičių.

Prieš masturbaciją rankas būtina kruopščiai nusiplauti, lytiniai organai apiplaunami vandeniu.

Ejakuliatas surenkama į sterilų šlapimo tyrimams skirtą indelį, kurį galima įsigyti vaistinėse. Surenkant spermą, negali būti naudojamos lubrikuojančios priemonės ar prezervatyvas, kuriuose esančios cheminės medžiagos gali pakeisti spermos savybes.

Svarbu! Į indelį turi patekti visas išsiskyrusios spermos kiekis. Pirmieji lašai – svarbiausi.

Jei spermą į laboratoriją atveža pats pacientas, ji turi būti pristatyta per valandą nuo paėmimo.

Transportuojant indelis turi būti laikomas šiltai, idealu – žmogaus kūno temperatūroje, tad geriausia vežant indelį laikyti prie savęs, pvz., arčiau kūno esančioje kišenėje.

Tyrimus pakomentuoja ir, jei reikalinga, gydymą bei gyvenimo būdo rekomendacijas pateikia patyrę klinikos specialistai. Pacientui pageidaujant, tyrimas gali būti atliekamas užtikrinant visišką anonimiškumą.

Ginekologijos ir urologijos padalinys

Kiti padaliniai

Plastinė chirurgija
Ortopedija, bariatrija ir kineziterapija

    Užsiregistruokite


      Užsiregistruokite