Skydliaukės operacija (gūžio gydymas)

SVARBI INFORMACIJA: „Nordclinic“ atliekamos operacijos gali būti finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Gydymo paslaugos gali būti teikiamos be papildomo mokesčio, tačiau pacientas savo iniciatyva gali pasirinkti papildomai apmokamas medicinines medžiagas ar paslaugas. Skaityti daugiau. 

Užsiregistruokite konsultacijai

Video apie mūsų kliniką:

Apie mus rašo:

Gydytojai

Abdominalinės chirurgijos gydytojas

  • Atlieka apie 350 operacijų per metus;
  • Jau yra atlikęs virš 2.000 skydliaukės operacijų;
  • Taip pat atlieka transplantavimus, multiorganines operacijas, kasos kepenų, skrandžio rezekcijas.

Skydliaukės operacija (gūžio gydymas)

Kas yra skydliaukė? Kokios jos funkcijos?

Skydliaukė yra drugelio formos organas, esantis kakle. Ji yra endokrininės sistemos dalis ir išskiria du pagrindinius hormonus, tiroksiną (T4) ir trijodtironiną (T3). Jie reguliuoja fiziologines organizmo funkcijas, pavyzdžiui, medžiagų apykaitą, virškinimą, širdies ritmą, raumenų darbą ir kaulų būklę. Skydliaukė taip pat kontroliuoja kalcio kiekį kraujyje, gamindama kalcitoniną. Skydliaukė vaidina neatsiejamą vaidmenį palaikant sveiką medžiagų apykaitą, vystymąsi, augimą ir tinkamą daugelio kitų organizmo organų sistemų funkcionavimą.

Kas yra tinkamas kandidatas skydliaukės operacijai?

Skydliaukės problemos, kurioms gali prireikti chirurginio gydymo:

Kada būtina atlikti operaciją? Kokios gali būti alternatyvos?

Operacija būtina, kai yra padidėjusi skydliaukė, sukelianti suspaudimo simptomus, pavyzdžiui, kvėpavimo ar rijimo pasunkėjimą. Alternatyvūs gydymo metodai priklauso nuo konkrečios būklės. Pavyzdžiui, jei pacientui yra hiperaktyvi skydliaukė, jam skiriami vaistai skydliaukei gydyti ir gydymas radioaktyviuoju jodu. Pacientai paprastai stebimi ir operuojami tik tada, jei liauka tampa per didelė. Būtina pasitarti su gydytoju endokrinologu, kad būtų parinktas geriausias gydymo būdas konkrečiai būklei.

Pasirengimas skydliaukės operacijai (vaistai, rūkymas, konsultacijos, specifiniai reikalavimai)

Pasirengimas skydliaukės operacijai apima kelis etapus ir kruopštų planavimą. Pirma, pacientams surengiama pirminė gydytojo konsultacija, kurios metu įvertinama jų ligos istorija ir dabartinė sveikatos būklė. Gydytojas paprastai prašo atlikti hormonų tyrimus skydliaukės hormonų kiekiui nustatyti, taip pat atlikti ultragarsinį patikrinimą, kad prieš operaciją būtų apžiūrėta skydliaukė.

Pacientai turėtų nustoti vartoti tam tikrus vaistus, pavyzdžiui, kraują skystinančius preparatus ir aspiriną, ir informuoti gydytoją apie visus šiuo metu vartojamus vaistus ar maisto papildus. Prieš operaciją pacientai turėtų nerūkyti, kad sumažėtų komplikacijų rizika ir būtų skatinamas greitesnis gijimas.

Prieš operaciją pacientams turi būti atlikti priešoperaciniai tyrimai, pavyzdžiui, kraujo tyrimai skydliaukės hormonams patikrinti, išsamus kraujo tyrimas (CBC), kepenų ir inkstų funkcijos tyrimai bei šlapimo tyrimas. Vaizdiniai tyrimai reikalingi skydliaukės dydžiui ir vietai bei jos pokyčiams įvertinti. Siekiant nustatyti, ar mazgeliai yra įtartini, vėžiniai, ar gerybiniai, gali būti atliekama aspiracinė biopsija plona adata. Pacientams taip pat reikia atlikti elektrokardiogramą (EKG), krūtinės ląstos rentgenogramą ir kitus tyrimus, jei reikia.

Pacientai turi nevalgyti 8 valandas prieš operaciją, kad sumažėtų chirurginė rizika ir būtų išvengta regurgitacijos.

Kaip atliekama operacija?

Skydliaukės operacija atliekama taikant bendrąją anesteziją, t. y. operacijos metu pacientas miega. Chirurgas padaro pjūvį kaklo priekyje, paprastai palei natūralią odos raukšlę, kad būtų kuo mažiau randų. Pjūvio ilgis priklauso nuo skydliaukės dydžio. Atlikęs pjūvį, chirurgas atsargiai atskiria skydliaukę nuo aplinkinių audinių. Chirurgas gali pašalinti tik dalį skydliaukės (lobektomija) arba visą skydliaukę (tiroidektomija). Pašalinus skydliaukę ar jos dalį, chirurgas patikrina, ar nėra kraujavimo, ir įsitikina, kad nepažeistos prieskydinės liaukos, kurios reguliuoja kalcio kiekį organizme. Tuomet chirurgas užveržia pjūvį siūlais ir uždeda tvarstį.

Atsigavimas po skydliaukės operacijos. Ar po operacijos jausiu skausmą? Ar turėsiu randą?

Po skydliaukės operacijos pacientai gali jausti tam tikrą skausmą pjūvio vietoje, kuris malšinamas nuskausminamaisiais vaistais, retai prireikia narkotinių vaistų nuo skausmo. Nakvynė klinikoje yra būtina, kad būtų galima stebėti ir suteikti pagalbą. Išrašant pacientai konsultuojami dėl žaizdų priežiūros, vaistų ir tolesnių susitikimų.

Atsigavimo laikas skiriasi priklausomai nuo asmens. Paprastai dauguma pacientų patiria tam tikrą skausmą, diskomfortą ir patinimą aplink pjūvio vietą kakle. Dauguma pacientų gali grįžti prie kasdienės veiklos per 2 savaites, nors visiškam atsigavimui gali prireikti iki 4 savaičių. Šiuo laikotarpiu pacientai turėtų vengti sunkių fizinių pratimų ir lenkimo per juosmenį. Rando dydis ir vieta priklauso nuo operacijos apimties. Kai kurie pacientai gali būti labiau linkę į randų susidarymą, ypač jei anksčiau yra turėję koloidinių randų.

Galimos komplikacijos

Skydliaukės operacija paprastai laikoma saugia, tačiau, kaip ir bet kuri kita intervencija, ji susijusi su komplikacijų rizika. Tai gali būti kraujavimas, infekcija, skydliaukės audra (kai operacijos metu į kraują patenka per daug skydliaukės hormonų) ir seromos (skysčių sankaupos po oda pjūvio vietoje). Gali būti pažeistos netoliese esančios glaudžiai susijusios struktūros, pavyzdžiui, pasikartojantis gerklų nervas, kontroliuojantis balsą. Pasikartojančio gerklų nervo pažeidimas visam laikui pasireiškia maždaug 0,5-1 % pacientų. Tačiau po operacijos neretai pasitaiko laikinas kriokimas. Po skydliaukės operacijos gali pasireikšti mažas kalcio kiekis kraujyje, nes prieskydinės liaukos iškart po operacijos gali normaliai neveikti, todėl dažnai pasitaiko laikina hipokalcemija / hipoparatiroidizmas. Pacientai turėtų aptarti galimą individualią riziką su savo gydytoju ir atidžiai laikytis priešoperacinės ir pooperacinės priežiūros nurodymų.

Ortopedijos, bariatrijos ir bendrosios chirurgijos padalinys

Kiti padaliniai

Plastinė chirurgija
Ginekologija ir urologija

    Užsiregistruokite


      Užsiregistruokite