Nėščiosios konsultacija

Mūsų klinika

Mūsų ginekologijos ir urologijos padalinys Savanorių pr. 245 – tai daugiau nei 25 metus Kaune sėkmingai veikianti bei dešimtis tūkstančių pacientų turėjusi buvusi Kauno „Motina ir vaikas“ klinika. Tuo pačiu tai ir modernios bei šiuolaikiškos klinikos „Nordclinic“ dalis, kuri taip pat teikia plastinės chirurgijos, bariatrijos, ortopedijos, dermatologijos ir kitas medicinines paslaugas.

Gydytojų ginekologų komanda

Aukščiausios klasės Voluson S8 aparatas

Ypatingai ryškos nuotraukos gaunamos su Voluson S8 aparatu

Nėščiosios konsultacija

Į kokį gydytoją turėtų kreiptis besilaukianti moteris?

Nors teisiškai Lietuvoje nėščiosios priežiūrą gali vykdyti ir šeimos gydytojas, visgi realybė yra kitokia. Įtardama, jog laukiasi ar pasidariusi vaistinėje įsigytą greitąjį nėštumo testą, dažniausiai moteris kreipiasi į gydytoją ginekologą ar akušerį-ginekologą.

Reprodukcinė moters sveikata yra būtent akušerio-ginekologo kompetencija, todėl šis specialistas tiksliai diagnozuoja nėštumą ir rūpinasi jo eiga bei vaisiaus vystymusi, gimdymu bei pogimdyvine būkle – vykdo ligų diagnostiką, gydymą bei reabilitaciją, stengiasi, kad būtų išvengta motinos ir vaisiaus ligų komplikacijų, užsiima profilaktika.

Nėščiosios priežiūros tikslas – moters ir būsimo vaiko tiek fizinės, tiek ir dvasinės sveikatos puoselėjimas, galimų rizikų minimizavimas bei optimali nėštumo baigtis, – sveika ir pagausėjimu besidžiaugianti šeima.

Kada nėščioji turėtų apsilankyti pas gydytoją pirmą kartą?

Jei planuojamas šeimos pagausėjimas, idealiu atveju su gydytoju rekomenduojama susitikti dar prieš pastojant – įsivertinti bendrą organizmo būklę, pasitarti dėl galimų rizikų. Taip pat ne kiekviena moteris žino, jog jau 3 mėnesius prieš pastojant itin rekomenduojama gerti folio rūgšties (vitamino B9), kuri gali mažinti persileidimo ar priešlaikinio gimdymo tikimybę, taip pat yra svarbi vaisiaus nervų sistemai, širdžiai. Folio rūgštis vartojama ir jau pastojus – jos ypač svarbu gauti bent iki 12-os nėštumo savaitės.

Pastojusiai moteriai pirmą kartą pas gydytoją akušerį-ginekologą rekomenduojama pasirodyti 7–12 nėštumo savaitę. Pirminės apžiūros metu nėštumas yra patvirtinamas specialisto, įvertinama bendra nėščiosios ir vaisiaus būklė. Moters pasiteiraujama, ar ji apsisprendusi gimdyti.

Kaip pasiruošti pirmajam vizitui pas gydytoją?

Pirmojo nėščiosios ir gydytojo susitikimo tikslas – išsiaiškinti galimas nėštumo rizikas. Tad šio vizito metu gydytojas stengsis kuo daugiau sužinoti apie nėščiąją – atliekama anamnezė, kuomet pokalbio metu surenkama paciento ligos istorija. Moters bus pasiteirauta apie bendrą sveikatos būklę, persirgtas ir lėtines ligas, patirtas operacijas ir traumas, ankstesnius nėštumus – jų eigą ir gimdymą. Taip pat bus pasidomėta, ar šeimoje būta genetinių apsigimimų.

Nėštumui itin svarbu moters gyvenimo būdas, taip pat šeiminė ir darbinė aplinka, tad gydytojas domėsis ir žalingais įpročiais, taip pat darbo ir gyvenimo sąlygomis, pvz., ar nedirbama su kenksmingomis medžiagomis, ar moteris artimoje aplinkoje jaučiasi saugi.

Bendru sutarimu, nėštumas yra skaičiuojamas nuo paskutinių mėnesinių pirmos kraujavimo dienos, todėl prieš eidama pas gydytoją moteris turėtų užmesti akį į savo mėnesinių kalendorių.

Kokie tyrimai gali būti daromi?

Kiekvienas nėštumas ir galimos rizikos vertinamos individualiai, todėl moteris neturėtų vadovautis nei savo ankstesnių nėštumų patirtimi, nei pažįstamų patarimais ar ieškotis informacijos internete, o kliautis specialistais bei būtinaisiais tyrimais.

Jau pirmojo apsilankymo pas gydytoją metu gali būti atliekami svarbiausi prenataliniai (ikigimdyvinio periodo) tyrimai, sulig kuriais ir prasideda nėštumo priežiūra. Dažniausiai pirmojo vizito metu, šalia bendrosios ginekologinės apžiūros, moteriai atliekami šie pagrindiniai tyrimai:

Nėščioji turėtų nusiteikti, jog jos ir vaisiaus būsenai stebėti bei galimoms rizikoms valdyti bus atlikta nemažai įvairių tyrimų. Antrojo vizito pas akušerį-ginekologą metu aptariami pirmųjų tyrimų rezultatai, jei reikalinga, skiriami nauji ar diagnozei patikslinti būtini tyrimai. Antrojo apsilankymo pas gydytoją metu sudaromas nėščiosios priežiūros planas iki pat gimdymo.

Jau vėlesnių apsilankymų metų bus atliekami šie pagrindiniai tyrimai:

Tyrimų nereikėtų baimintis, o jei visgi neramu ar kyla klausimų, juos reikėtų aptarti su gydytoju. Juk mokslas žengia į priekį septynmyliais žingsniais, o tyrimai tampa vis tikslesni, saugesni ir paprasčiau atliekami. Pavyzdžiui, pastaruoju metu sparčiai populiarėja išplėstiniai neinvaziniai prenataliniai vaisiaus DNR tyrimai (NIPT), kurie daromi tik iš moters kraujo.

Rekomenduojamas nėščiosios apžiūros / konsultacijų periodiškumas:

Konkretus vizitų pas gydytoją ginekologą skaičius yra individualus, jis priklauso nuo nėštumo eigos ir nuo pačios nėščiosios noro pasikonsultuoti. Jei moteris laukiasi pirmą kartą ir nėštumo eiga normali, pas gydytoją akušerį-ginekologą bus apsilankyta apie 10 kartų. Jei moteris jau yra gimdžiusi, vizitų skaičius gali būti kiek mažesnis – apie 7.

Ginekologijos ir urologijos padalinys

Kiti padaliniai

Plastinė chirurgija
Ortopedija, bariatrija ir kineziterapija

    Užsiregistruokite


      Užsiregistruokite