Nevaisingumo gydymas

Mūsų klinika

Mūsų ginekologijos ir urologijos padalinys Savanorių pr. 245 – tai daugiau nei 25 metus Kaune sėkmingai veikianti bei dešimtis tūkstančių pacientų turėjusi buvusi Kauno „Motina ir vaikas“ klinika. Tuo pačiu tai ir modernios bei šiuolaikiškos klinikos „Nordclinic“ dalis, kuri taip pat teikia plastinės chirurgijos, bariatrijos, ortopedijos, dermatologijos ir kitas medicinines paslaugas.

Gydytojų ginekologų komanda

Aukščiausios klasės Voluson S8 aparatas

Nevaisingumo priežastys ir gydymas

Nevaisingumas – tai biologinė būklė, dėl kurios moteris, turėdama reguliarius lytinius santykius ir nenaudodama jokių kontracepcijos priemonių ar metodų, per metus laiko negali pastoti. Visame pasaulyje yra stebimas vaisingumo sumažėjimas. Nevaisingumo situacija Lietuvoje niekuo nesiskiria nuo padėties  pasaulio šalyse: iš viso apie 10-20 proc. visų šeimų yra nevaisingos. Taigi, kas šešta pora negali susilaukti vaikų.

Nevaisingi gali būti vyras, moteris arba abu partneriai. Moterų nevaisingumas apie 40 proc. yra susijęs su ovuliacijos sutrikimais, dar 40 proc. – su kiaušintakių ir dubens organų patologija. Nevaisingumo atveju dažniausiai yra pažeista moters lytinių hormonų pusiausvyra arba nevaisingumas išsivysto dėl kiaušidžių ar kiaušintakių patologijos. Vyrų nevaisingumo priežastys sudaro apie 30 proc. bendrų nevaisingumo priežasčių ir yra susijusios su spermos kiekio ir kokybės pakitimais.

Kas sukelia nevaisingumą?

Dažnai nevaisingumą sukelia įvairios moterų ir vyrų lytinių/reprodukcijoje dalyvaujančių organų ligos. Taip pat gali būti:

 • Įgimta antinksčių hiperplazija;
 • Sunkios vidaus organų ir psichikos ligos;
 • Mėnesinių ciklo sutrikimai;
 • Sutrikusi ovuliacija;
 • Nutukimas ir antsvoris.

Labai dažna kiaušintakių pažeidimo priežastis – infekcija (pavyzdžiui, chlamidiozė). Kiaušintakių patologijos vystymąsi gali išprovokuoti pilvo organų chirurginės operacijos, negimdinis nėštumas.

Vyrų vaisingumo funkcijos sutrikimo rizikos veiksniai yra šie:

 • Tam tikros persirgtos virusinės ligos (pavyzdžiui, parotitas arba kitaip kiaulytė);
 • Ilgalaikis buvimas karštoje aplinkoje (pirtis);
 • Sunkieji metalai;
 • Pesticidai;
 • Rūkymas, narkotinių medžiagų, alkoholio vartojimas.

Jei vyrui taikomas onkologinių ligų gydymas (chemoterapija), palikuonių ateityje susilaukti norintys vyrai įspėjami, jog spermos reikėtų užsišaldyti, nes po gydymo, greičiausiai, bus įmanomas tik dirbtinis apvaisinimas.

Dažniausiai nevaisingumą lemiančios bei klinikoje diagnozuojamos ligos, būklės:

Norint pastoti neretai reikia keisti gyvenimo būdą abiem partneriams. Mityba ir kūno svoris turi įtakos hormonų pusiausvyrai. Taip pat rekomenduojama būti fiziškai aktyviems, stebėti savo dienos režimą, darbo pobūdį, medžiagas su kuriomis dirbama. Vengti toksinių medžiagų vartojimo, nes tai  silpnina reprodukcinę funkciją.

Kaip gydomas nevaisingumas?

Moterų nevaisingumo gydymas priklauso nuo patologijos priežasties:

Lytinių organų infekcija gydoma plataus veikimo spektro antibakteriniais preparatais.
Sąaugos mažajame dubenyje šalinamos chirurginių būdu.
Endometriozė gali būti gydoma skiriant medikamentinį gydymą, chirurgiškai arba kombinuotu būdu.
Esant ovuliacijos sutrikimams išsiaiškinama, kas sąlygoja anovuliaciją skiriamas medikamentinis gydymas, taikoma ovuliacijos stimuliacija, taip pat, esant poreikiui, koreguojamas skydliaukės hormonų kiekis, prolaktino kiekis kraujyje. 
Vyrų nevaisingumo gydymas:
Vyrams rekomenduojama gydyti lytinių takų infekcijas, iš kurių bene dažniausiai pasitaiko prostatos uždegimai.
Jei yra nustatyta varikocelė, pagerinti spermos kokybę gali operacinis gydymas.

Jei vyro nevaisingumo priežastis neaiški, spermos kokybę įmanoma pagerinti ją paruošiant. Paruošimo tikslas yra atrinkti geriausiai judančius spermatozoidus, pašalinti nejudrius, bakterijas bei leukocitus. Tokiu būdu paruošta sperma gali būti suleidžiama moteriai tiesiai į gimdą (atliekama intrauterininė inseminacija).

Kai spermoje yra labai mažai gyvybingų spermatozoidų, šeimai galima padėti tik atliekant intracitoplazminę spermatozoido injekciją (ICSI). Tai vienas iš dirbtinio apvaisinimo mėgintuvėlyje metodų, kai spermatozoidas, įvedamas tiesiai į moters lytinę ląstelę (kiaušialąstę).

Klinikoje „Nordclinic“ dirba patyrę, nevaisingumo srityje besispecializuojantys specialistai:

gydytoja akušerė ginekologė Neringa Jakštienė, gydytojas akušeris ginekologas, reproduktologas Žydrūnas Žėba. Endokrininių tyrimų bei ligų klausimais konsultuoja ir gydo gydytoja endokrinologė, andrologė Aistė Kondrotienė.

Ginekologijos ir urologijos padalinys

Kiti padaliniai

Plastinė chirurgija
Ortopedija, bariatrija ir kineziterapija

  Užsiregistruokite


   Užsiregistruokite